MET KÖZLEMÉNY: ÁLLAMI FENNTARTÁSBA KERÜLT AZ ABAÚJKÉRI WESLEY ISKOLA

A 2024/25-ös tanévben az ingatlanhasználati szerződés egyoldalú felmondása miatt, valamint a diákok és tanárok jogviszonyának megőrzése érdekében már állami fenntartásban működik tovább a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) abaújkéri iskolája.

Az intézményt 2005-ben vettük át a Borsod-Abaúj – Zemplén megyei Önkormányzattól azzal a feltétellel, hogy sajátos nevelési igényű (SNI) gyerekek képzéséről is gondoskodunk. 2005-ben egy 40 fős gyógypedagógiai iskola került hozzánk, a fejlesztéseinknek köszönhetően általános iskolát, szakképzési centrumot, sőt családi óvodát és bölcsődét is nyitottunk, hogy a kiskorú anyukák se essenek ki az oktatásból. Volt olyan tanév, amikor 800 tanuló járt ide, több ezer gyerek itt szerezhetett iskolai végzettséget, érettségit, szakmát az intézményben az elmúlt közel 20 évben. Az anyagi nehézségek miatt ebben a tanévben már csak a szakképzési centrum működött 230 diákkal.

Az ingatlan tulajdonjoga 2022-ben az önkormányzattól a magyar államhoz került, a kezelését az Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV Zrt.) látja el. 2024. áprilisában az MNV Zrt. levélben értesített minket arról a szándékáról, hogy mivel szerintük már nem látjuk el a megállapodásban vállalt feladatot, ezért szeretnék felmondani a határozatlan időre kötött ingatlanhasználati szerződésünket.

Azonnal megírtuk, hogy rosszul tudják, továbbra is ellátjuk az SNI gyerekek oktatását. Részletesen ismertettük az iskola működését, és tárgyalást kezdeményeztünk. Erre a levelünkre nem érkezett válasz.

2024. július utolsó napjaiban kaptunk egy újabb levelet az MNV Zrt-től, amelyben15 napos felmondási idővel felmondták az ingatlanhasználati szerződést, és felszólították a MET-et az iskola kiürítésére és elhagyására. A felmondást nem indokolták.

Válaszunkban jeleztük, hogy a felmondást, a 15 napos határidőt jogellenesnek tartjuk. Az ingatlanok iskola funkciója miatt nem a polgári törvénykönyv vonatkozik a szerződésre, hanem a köznevelési jogszabályok, amelyek ilyen típusú szerződéseknél a tanulók érdekeire tekintettel hosszabb felmondási időt írnak elő, az MNV Zrt. ezt vitatta.

Mivel ígéretet kaptunk, hogy az intézményt a Szerencsi Szakképző Központ és a Sárospataki Tankerületi Központ átveszi, és így a gyerekek és a tantestület együtt maradhat, a MET közgyűlése a diákok és a pedagógusok érdekeit szem előtt tartva végül az iskola átadása mellett döntött.

Ha mi nem léptünk volna, valószínűleg ennek az intézménynek a sorsa is megpecsételődik, és nem valósulhat meg az átadás, hiszen egyik helyről sem kaptunk megkeresést. Az egyeztetést a MET kezdeményezte az átadásban érintett intézményekkel, az első megbeszélésre augusztus 14-én került sor. A Szerencsi Szakképzési Centrum nyitottnak bizonyult az együttműködésre, viszont a Sárospataki Tankerületi Központ, amely az SNI gyerekeket veszi át, egyértelműen elzárkózott minden egyeztetéstől.

Augusztus 29-én végül megállapodás született a Szakképzési Centrummal, amelyben vállalták, hogy az összes diákot és tanárt átveszik. Még aznap sor került az iskola átadására. A MET a tanév biztonságos megkezdése érdekében szeptember 30-ig biztosítja a MET tulajdonát képező két tankonyha ingyenes használatát.

Szeptember folyamán még tárgyalunk arról, hogy októbertől mik lesznek a használat feltételei. Ezen kívül díjmentesen otthagytuk a MET tulajdonát képező iskolai felszereléseket, ingóságokat.

Az iskolában eddig konyha is működött, a gyerekek nagy része csak az iskolában jutott ételhez, az étkeztetést ingyenesen biztosítottunk számukra. A Szerencsi Szakképző Centrum azonban még nem tudta megmondani, hogy kap-e a konyha működtetésére anyagi fedezetet. A MET eddig saját költségén iskolabuszt is fenntartott, 40 településről szállították be a gyerekeket az iskolába. Ha a szakképző centrum ezt nem fogja biztosítani, a gyerekek nem tudnak bejutni az iskolába, így tartunk tőle, hogy nagy lemorzsolódás várható.

A MNV Zrt. egyeztetés nélküli felmondása kényszerhelyzetbe hozta a MET-et, hiszen ingatlan nélkül nem kaphattunk működési engedélyt. Fájó szívvel váltunk meg a kiváló kollégáktól, a diákjainktól, de más esélyt nem láttunk rá, hogy folytathassák munkájukat, tanulmányaikat.

Természetesen, ha később lehetőség nyílik rá, készen állunk a munkánk folytatására. Ha így lesz, akkor a diákjaink nagy része – ahogy ők fogalmazták – bármilyen intézményből rögtön szeretne „hazajönni a Wesleybe”.

(A kép egy kedves abaújkéri kollégáé, és bár az iskola nem szűnt meg, számunkra mégis szomorúság, hogy meg kellett válnunk tőle, így ezzel a fotóval búcsúzunk.)