A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) végrehajtási felfüggesztést adott az Oltalom Karitatív Egyesületnek, és átutalta az adófizetők által felajánlott 1 százalékokat, több mint 71 millió forintot
„Hálásak vagyunk a sok civil felajánlásért, és a NAV-nak is azért, mert belátták: ezt a pénzt nekünk és nem nekik szánták. Ez a nagy összeg sajnos csak a töredékét fedezi a fizetési kötelezettségeinknek, de mégis fontos jele a jogszerűség és a józan ész győzelmének az öncélú gonoszság felett.” (Iványi Gábor)
A telex.hu 2023. október 27-i cikke:
A NAV átutalta az Iványi Gábor egyesületének felajánlott több mint 71 millió forintot
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) végrehajtási felfüggesztést adott az Oltalom Karitatív Egyesületnek, és átutalta számukra az adófizetők által felajánlott 1 százalékokat, több mint 71 millió forintot – írta a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) pénteki közleménye.
„Hálásak vagyunk a sok civil felajánlásért, és a NAV-nak is azért, mert belátták: ezt a pénzt nekünk és nem nekik szánták. Ez a nagy összeg sajnos csak a töredékét fedezi a fizetési kötelezettségeinknek, de mégis fontos jele a jogszerűség és a józan ész győzelmének az öncélú gonoszság felett” – áll az Iványi Gábor által vezetett MET közleményében.
Hozzátették, hogy ezzel párhuzamosan a Belügyminisztérium országszerte 10-12 fős hivatali ellenőrcsoportokat küldött az intézményeikbe. „Mondván, hogy mivel nem fizetünk, biztosan nem végezzük el a vállalt feladatainkat. Nagyon kedves ellenőrök érkeztek hozzánk, akik, ahogy minden eddigi esetben, úgy most sem találtak semmilyen elmaradást, hibát a szolgáltatásainkban” – írták.
Az ügy előzménye, hogy az állam 2011-ben az új egyházi törvénnyel megfosztotta egyházi státuszától a MET-et. Iványiék állítása szerint az állam ezzel több száz millió forint normatív támogatást és 71 millió forint 1 százalékos felajánlást vont el a szervezettől és a hozzá kapcsolódó egyesülettől, amivel veszélybe sodorták 20 ezer rászoruló ellátását. A MET később pert nyert a magyar állammal szemben, az ítélet szerint az állam alkotmánysértő módon vette el az egyházi státuszt, és azt köteles visszaállítani. Eszerint tehát az államnak visszamenőlegesen is ki kellett volna fizetnie azt a pénzt, amit a MET akkor kapott volna, ha megmarad az egyházi besorolása.
A kormány azonban azóta sem hajlandó úgynevezett „közfeladatok ellátására vonatkozó megállapodást” kötni velük, ami miatt a MET komoly összegektől esik el, és adósságcsapdába került. 2022 februárjában a NAV azzal vádolta meg a MET-et, hogy 3 milliárd forint járulékot nem fizettek be a dolgozóik után. Iványiék erre úgy reagáltak, hogy az állam ennek négyszeresét halmozta fel velük szemben, és az egyház elleni támadásról beszéltek.
A MET és a kormány viszonya egyre rosszabb, az egyház Iványi szeptemberi kiáltványa szerint már alapnormatívát sem kap.
Eközben az adófizetők az 1 százalékos felajánlásokkal több mint 71 millió forintot adtak az Oltalom Karitatív Egyesületnek, de a NAV szinte rögön el is vonta tőlük ezt a pénzt, ugyanis az egyesületnek a MET-hez hasonlóan köztartozása van.
A főváros átmenetileg átveszi az Oltalom szociális intézményeinek dolgozóit
A Fővárosi Közgyűlés többsége szerdán fogadta el azt a javaslatot, aminek értelmében a főváros, illetve cége a BMSZKI (Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei) átmenetileg átveszi az Oltalom és a MET egyházához tartozó szociális intézményekben dolgozókat. A Fidesz módosítót nyújtott be, amivel teljesen átvették volna az Iványiék által működtett intézmények üzemeltetését, de a Közgyűlés többsége ezt elutasította.
A főváros előző héten jelentette be, hogy határozatlan időre átvállalná az Iványi Gábor vezette Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség és az Oltalom Karitatív Egyesület budapesti szociális intézményeiben dolgozók fizetését. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az érintett dolgozók átmenetileg a főváros cégéhez, a BMSZKI-hez kerülnek.
„A társadalmi szolidaritás és összefogás nagyban hozzájárult ahhoz is, hogy a Fővárosi Önkormányzat megszavazta: átveszi az Oltalom Karitatív Egyesület szociális intézményeinek dolgozóit, november 1-től a helyzet rendeződéséig a fővárostól kapnak fizetést. Ez óriási segítség, nagyon köszönjük Karácsony Gergely főpolgármesternek és a Fővárosi Közgyűlésnek! Ez a nagyvonalú döntés decembertől enyhíti majd a fizetési gondjainkat, amely a dolgozóink 8 százalékát érinti, és visszamenőleg nem nyújt forrást a kifizetésekre” – írta a MET.
(Forrás: https://telex.hu/belfold/2023/10/27/ivanyi-gabor-oltalom-karitativ-egyesulet-nav-ado-1-szazaleka-71-millio-forint, Iványi Gábor hivatalos oldala –
https://www.facebook.com/Ivanyigaborhivatalos)
Köszönjük mindenkinek, aki ott volt Szegeden tegnap ezen az eseményen – szervezőként, előadóként, támogatóként!
„Szegeden nincsen másik iskola, amely vállalná sajátos nevelési igényű, autizmussal, beilleszkedési-magatartási-tanulási nehézségekkel élő gyermekek nevelését és oktatását. A Wesley diákjai közül sokan szociálisan hátrányos helyzetű családban élnek, igen kevés pénzből gazdálkodnak.”
A telex.hu 2023. október 27-i cikke:
Iványiék szegedi iskolájának jótékonysági koncertjén több mint 1,2 millió forint gyűlt össze
Csütörtökön este a Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium támogatására tartottak jótékonysági koncertet Szegeden az Új Zsinagógában, 1,2 millió forintot gyűjtöttek össze. Az összeget ifj. Iványi Gábor, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) Szegedi Gyülekezetének vezetője szerint a tanáraik fizetésére fordítják.
A műsorban fellépett a Wesley Iskola énekkara és a citerazenekara is a felkészítő tanárokkal együtt, diákok mondtak verset és zenéltek hangszeres szólistaként, őket zenetanárok kísérték. Játszottak a Solis Consort szegedi zenekar tagjai, valamint a Karolina Művészeti Iskola és a Király-Kőnig Péter Alapfokú Művészeti Iskola Növendékei is.
Ifj. Iványi Gábor szerint az utóbbi időben megállt a felmondási hullám a szegedi Wesley Iskolában, előtte azonban hét tanár távozott az eredetileg majdnem 60 fős létszámú tanári karból, és mintegy húsz diák, egy osztály is elhagyta a Wesley-t.
Az estre eljött Iványi Gábor, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség vezető lelkésze, aki a műsor után a Telex kérdésére elmondta, ugyan nem kapcsolták ki náluk az áramot és a gázt, így a szegedi Wesley-ben sem, de bizonytalan és nehéz az egyháza alapítványi fenntartásában működő iskolák és szociális intézmények helyzete.
A MET által fenntartott, a szegedivel együtt országszerte 30 oktatási intézményben összesen 400 óvodás, mintegy 900 általános iskolás, és majdnem 600 középiskolás tanult a tanév kezdetén, ugyanakkor az intézményekben mintegy ötszázan dolgoztak, de az utóbbi hetekben a dolgozók egy része a bizonytalan helyzet miatt távozott.
Szegeden nincsen másik iskola, amely vállalná sajátos nevelési igényű, autizmussal, beilleszkedési-magatartási-tanulási nehézségekkel élő gyerekek nevelését és oktatását. A Wesley diákjai közül sokan szociálisan hátrányos helyzetű családban élnek, igen kevés pénzből gazdálkodnak. Az iskola tanév eleji gondjairól korábban már írtunk.
Iványi Gábor szerint nagyon sajnálatos, hogy a béreket továbbra sem tudják teljes egészében és időben kifizetni a dolgozóknak. A beérkező adományokból igyekeznek a fizetéseknek legalább egy részét kiutalni. Iványi Gábor továbbra is úgy véli, a valódi és törvényes megoldás az lenne, ha hivatalosan visszakapnák az egyházuk állami elismerését és az ahhoz, valamint alapítványaik tevékenységéhez kapcsolódó kormányzati támogatásokat, térítéseket. Ennek azonban továbbra sem látható semmi jele.
A program után Hódmezővásárhely alpolgármestere, Dr. Berényi Károly elmondta Iványi Gábornak, hogy Vásárhelyen gyűjtést indított a Kossuth Kör és a Mindenki Magyarországa Mozgalom, főként tartós élelmiszer- és pénzadományokat várnak, amelyeket Iványi Gábor egyháza intézményeinek, köztük a szegedi Wesley iskolának fognak majd eljuttatni.
Az elmúlt hetekben Iványi Gábor lelkipásztor Magyarországi Evangéliumi Testvérközösségének alapítványai országszerte sok adományt kaptak. A szegedi önkormányzaton kívül Budapest fővárosi, és több kerületi önkormányzata mellett vidéki települések is támogatták a nehéz pénzügyi helyzetben működő oktatási-, illetve a hajléktalanokat segítő intézményeket.
(Forrás: https://telex.hu/belfold/2023/10/27/ivanyi-gabor-egyhaza-szegedi-iskolaja-tamogatas)