ÉLETMENTŐ A TÁMOGATÁSUK!

ÉLETMENTŐ A TÁMOGATÁSUK!

Kizárólag az adományaiknak köszönhetjük, hogy még segíteni tudunk a leginkább rászorulóknak.

Az elmúlt hónapban több mint 106 millió forint érkezett hozzánk. Szolidaritásuk több ezer embernek ad reményt, végtelen hálára és kitartásra kötelez minket.

Támogatásuk továbbra is nélkülözhetetlen!

10400140-00033688-00000006

IBAN: HU52 1040 0140 0003 3688 0000 0006

SWIFT/BIC: OKHBHUHB

Hétfőtől péntekig személyesen is leadhatják pénzadományukat 9:00-16:00 óra között a pénztárunkban a 1086 Budapest, Dankó u. 15. szám alatt.

A 1086 Budapest, Dankó u. 11. portáján adománygyűjtő dobozban helyezhetik el támogatásukat.

Tartós élelmiszert ugyanitt folyamatosan és köszönettel átveszünk.

A legkisebb támogatás is óriási változást hozhat! Köszönjük szépen!


Hírklikk: „Eredményesen folyik Iványi Gáborék kiszorítása az oktatásból”

„»Mert nincs rajtunk sapka« – mondták keserűen a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösségnél (MET-nél) a Hírklikknek, amikor arra kérdeztünk rá, vajon miért folyik egyre durvuló ütemben a MET kiszorítása az oktatásból. A korábban volt húsz oktatási intézményük közül szeptemberben már csak négyben tudták megnyitni a tanévet, a többit vagy törölték, vagy az állam átvette, másnak rendelte a fenntartást. Úgy látszik, a szociális intézményeiket még többé-kevésbé fenn tudják tartani, amihez hozzájárul a Fővárosi Önkormányzat segítsége, s az idősotthonaikat sem kellett eddig bezárni, igaz, volt, amelyiket már az annak helyt adó település (Budaörs) vette át.

Közben a MET benyújtotta a keresetet Strasbourgban, s remélik, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) betartja a korábban ehhez kötött ígéretét, vagyis októberben már hozzájutnak a pénzük egy részéhez – tudtuk meg. Bíznak az azonnal jogvédelem megadásában is, ami jogi lehetőséget teremthet a folyamatokat visszafordítására.

A 2024/25-ös tanévben az ingatlanhasználati szerződés egyoldalú felmondása miatt, valamint a diákok és tanárok jogviszonyának megőrzése érdekében már állami fenntartásban működik tovább a MET abaújkéri iskolája. (Erről közlemény található a MET honlapján.) Iványi Gáborék 19 éve vették át az intézményt a BAZ-megyei Önkormányzattól azzal a feltétellel, hogy sajátos nevelési igényű (SNI) gyermekek képzéséről is gondoskodnak. Egy 40 fős gyógypedagógiai iskola került hozzájuk és a fejlesztéseiknek köszönhetően, egy általános iskolából, szakképzési centrumból és családi óvodából, bölcsődéből álló komplexumot adnak vissza, olyat, amelyben egyes években 800 gyerek tanult, ahol már több ezren szereztek iskolai végzettséget, érettségit, szakmát. Az anyagi nehézségek miatt a mostani tanévben már csak a szakképzési centrum működött, 230 diákkal.

A tragédia az, hogy ez a hír már nem sokkoló. Immár évek óta érkeznek az információk és tapasztalhatja meg az érdeklődő Iványi Gáborék oktatási, szociális intézményeinek a problémáit, ám az idén nyár végén felgyorsultak a fejlemények, ma már nem működési problémákról, nem anyagi nehézségekről, hanem arról értesülhetünk, hogy sorra törlik, veszik el ezeket a MET-től. 

Augusztus vége óta az egész országos sajtó figyelemmel követte a budapesti és a szegedi iskoláik kálváriáját. Mint arról a Hírklikk is beszámolt, a Sára Botond-féle fővárosi kormányhivatal a tanévkezdés előtti hét második felében törölte a nyilvántartásból a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség két budapesti iskoláját, arra hivatkozva, hogy a közműszolgáltatóknál és az adóhatóságnál is jelentős tartozást halmoztak fel, ez pedig veszélyezteti a gyermekek folyamatos és biztonságos nevelését. Holott – mint korábban megírtuk – Iványiék az intézményeik tanévkezdéskor történő megnyitására készültek, miközben derűlátásra okot adó tárgyalásokban álltak a NAV-val és az Oktatási Hivatallal. Ráadásul a NAV már korábban elkezdte inkasszálni a tartozásaik fejében a MET és az Oltalom számláit. Az már csak – árulkodó – hab a tortán, hogy utóbb a Népszava kiderítette: a Sára Botond vezette kormányhivatal majdnem háromszor akkora tartozást halmozott fel (júliusban 424 millió forint adóssága volt), mint az általa erre hivatkozva törölt Iványi-féle Wesley-iskolák (ezeknek 150 millió forintos adóssága volt).

Még rosszabbul járt a szintén a MET fenntartásában működő szegedi Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium, amely egy (munka)nappal  a tanévnyitó előtt kapta meg a verdiktet: törölték a magán vagy egyházi fenntartású közoktatási intézmények nyilvántartásából. A szegedi iskola hétfőn adta volna át pályázati pénzből felújított tornatermét, mindent előkészítettek az évkezdésre és a tanévnyitó ünnepségre.

E két utóbbi, tüntetéseket is kiváltó kormányzati lépés előtt is sorra kényszerültek bezárni Iványi Gáborék intézményei.

Az ellehetetlenítésük, kiszorításuk folyamata az oktatásból – és részben a szociális ellátásból is – egyértelmű. Orbán Viktornak és embereinek 2011 óta a gyakorlatban megvalósított és megvalósulás alatt lévő – ördögi – stratégiájának az eredménye immár szinte naponta hozza az »eredményeket«. Megfosztották a MET-et és az Oltalom Karitatív Egyesületet az államtól átvállalt feladataik után jogosan járó anyagi forrásoktól, majd erre hivatkozva veszik el tőlük sorra az intézményeiket. Az nem érdekli őket, hogy az általuk sikerként elkönyvelt munkálkodás »melléktermékeként« rászoruló gyerekek, családok ezreit nyomorítják meg, lehetetlenítik el, nullázzák le, a lényeg a cél elérése, Iványi Gábor és munkája megsemmisítése.

Az eredetileg 20 oktatási intézmény közül már csak négyet működtethet a MET – összegezte megkeresésünkre Vajay Zsófia, a MET sajtósa. Ezek közül 3 – Orosházán, Márokpapin és Dunaújvárosban – a közoktatásban, a Wesley Lelkészképző pedig – Budapesten – a felsőoktatásban. A 17 szociális intézményt még tudják működtetni, részben annak is köszönhetően, hogy a fővárostól ehhez komoly segítséget kapnak. Az önkormányzat ugyanis átvállalta az ott dolgozók megtartásának finanszírozását. A 4 idősotthon is még működik, noha az is részben csak külső segítséggel. Augusztusban a budaörsi önkormányzat kényszerűségből felmondta a MET-tel meglévő megbízási szerződését (ami 2025-ig szólna), és az ellátott idősek és az ott dolgozók érdekében az üzemeltetést átadta az – egyebek között a budaörsi családsegítőt is működtető – Esély Szociális Társulásnak. 

Vajon a szociális intézményeiket azért hagyják még valamilyen szinten legalábbis fennmaradni, mert a hajléktalanok, az idősek ellátása keményebb dió, mint az oktatás? – kérdeztük. Vajay Zsófia szerint azonban ugyanolyan nehéz szociális és pedagógiai munka folyt a megszüntetett iskolákban is. Nem véletlen, hogy Budapesten még 75 gyerek nem talált iskolát, Szegeden pedig mintegy száz. S ezek mögött emberi sorsok vannak, például azé a családé, amelynek a gyermekét átvették egy másik iskolába, majd három nap múlva közölték, hogy kirúgják. »Az ilyen speciális nevelésű igényű gyerekek oktatásának feltételei vannak, ezt pedig a mai iskolarendszerben – önhibájukon kívül – kevesen tudják biztosítani, pontosan ezért jöttek létre ezek az intézmények« – mutatott rá.

A MET és az Oltalom (eredeti) intézményei:

Szociális (mind Budapesten):

Fűtött utca

Nappali melegedő

Éjszakai Szálló

Népkonyha

Utcai szociális munka

Oltalom Kórház

Oltalom Sportegyesület

Speciális hajléktalan ellátás

Családok átmeneti otthona

Menekültszálló

Női átmeneti szálló

Férfi átmeneti szálló

Hajlaktalanok lelkigondozása

Oltalom tanoda

Ruharaktár és Varroda

Kézműves foglalkozások

Csillagszálló (lap)

Oktatási:

Wesley János Lelkészképző Főiskola (Budapest)

Wesley János Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola és Gimnázium (Budapest)

Wesley Kincsei Általános Iskola és Gimnázium (Budapest)

Wesley János Óvoda, Általános Iskola, Szakképző, Alapfokú Művészeti Iskola (Gyüre)

Gyüre Óvoda

Márokpapi Iskola

Jánd Iskola

Beregdaróc Iskola

Gulácsi Általános Iskola

Gulácsi Óvoda

Gemzse Óvoda

Gemzsei Tagintézmény

Tiszaszentmártoni Óvoda

Balassi Bálint Tagintézmény

Wesley János (Szeged)

Wesley János (Orosháza)

Da Capo Alapfokú Művészeti Iskola (Dunaújváros)

Wesley János (Abaújkér)

Bárczay Gábor Tagiskola (Felsődobsza)

Tagóvoda Felsődobsza

Idősotthon:

Nyíregyházi idősek otthona

Szolnoki idősek otthona

Békéscsabai idősek otthona

Budaörsi idősek otthona

Egyéb:

Könyvtár”

(Forrás: https://hirklikk.hu/kozelet/eredmenyesen-folyik-ivanyi-gaborek-kiszoritasa-az-oktatasbol/436944 ; letöltés ideje: 2024. szeptember 7.)


Köszönjük az Alverad Technology Focus Kft. munkatársainak!

A mai napon vettük át az alábbi képeken látható játék-adományokat a hátrányos helyzetű gyermekek számára, amelyet az Alverad Technology Focus Kft. munkatársai gyűjtöttek.

Köszönjük szépen!

az Oltalom munkatársai


End Game Nears for Hungarian Church at Odds with Orban

„Long the target of official harassment, the Hungarian Evangelical Fellowship (MET) seems poised to lose its remaining network of schools and social-care institutions. An October visit by the UN Special Rapporteur for religious freedom will surely ask why.”

Bővebben: https://balkaninsight.com/2024/09/05/end-game-nears-for-hungarian-evangelical-fellowship-at-odds-with-orban/


MET KÖZLEMÉNY: ÁLLAMI FENNTARTÁSBA KERÜLT AZ ABAÚJKÉRI WESLEY ISKOLA

A 2024/25-ös tanévben az ingatlanhasználati szerződés egyoldalú felmondása miatt, valamint a diákok és tanárok jogviszonyának megőrzése érdekében már állami fenntartásban működik tovább a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) abaújkéri iskolája.

Az intézményt 2005-ben vettük át a Borsod-Abaúj – Zemplén megyei Önkormányzattól azzal a feltétellel, hogy sajátos nevelési igényű (SNI) gyerekek képzéséről is gondoskodunk. 2005-ben egy 40 fős gyógypedagógiai iskola került hozzánk, a fejlesztéseinknek köszönhetően általános iskolát, szakképzési centrumot, sőt családi óvodát és bölcsődét is nyitottunk, hogy a kiskorú anyukák se essenek ki az oktatásból. Volt olyan tanév, amikor 800 tanuló járt ide, több ezer gyerek itt szerezhetett iskolai végzettséget, érettségit, szakmát az intézményben az elmúlt közel 20 évben. Az anyagi nehézségek miatt ebben a tanévben már csak a szakképzési centrum működött 230 diákkal.

Az ingatlan tulajdonjoga 2022-ben az önkormányzattól a magyar államhoz került, a kezelését az Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV Zrt.) látja el. 2024. áprilisában az MNV Zrt. levélben értesített minket arról a szándékáról, hogy mivel szerintük már nem látjuk el a megállapodásban vállalt feladatot, ezért szeretnék felmondani a határozatlan időre kötött ingatlanhasználati szerződésünket.

Azonnal megírtuk, hogy rosszul tudják, továbbra is ellátjuk az SNI gyerekek oktatását. Részletesen ismertettük az iskola működését, és tárgyalást kezdeményeztünk. Erre a levelünkre nem érkezett válasz.

2024. július utolsó napjaiban kaptunk egy újabb levelet az MNV Zrt-től, amelyben15 napos felmondási idővel felmondták az ingatlanhasználati szerződést, és felszólították a MET-et az iskola kiürítésére és elhagyására. A felmondást nem indokolták.

Válaszunkban jeleztük, hogy a felmondást, a 15 napos határidőt jogellenesnek tartjuk. Az ingatlanok iskola funkciója miatt nem a polgári törvénykönyv vonatkozik a szerződésre, hanem a köznevelési jogszabályok, amelyek ilyen típusú szerződéseknél a tanulók érdekeire tekintettel hosszabb felmondási időt írnak elő, az MNV Zrt. ezt vitatta.

Mivel ígéretet kaptunk, hogy az intézményt a Szerencsi Szakképző Központ és a Sárospataki Tankerületi Központ átveszi, és így a gyerekek és a tantestület együtt maradhat, a MET közgyűlése a diákok és a pedagógusok érdekeit szem előtt tartva végül az iskola átadása mellett döntött.

Ha mi nem léptünk volna, valószínűleg ennek az intézménynek a sorsa is megpecsételődik, és nem valósulhat meg az átadás, hiszen egyik helyről sem kaptunk megkeresést. Az egyeztetést a MET kezdeményezte az átadásban érintett intézményekkel, az első megbeszélésre augusztus 14-én került sor. A Szerencsi Szakképzési Centrum nyitottnak bizonyult az együttműködésre, viszont a Sárospataki Tankerületi Központ, amely az SNI gyerekeket veszi át, egyértelműen elzárkózott minden egyeztetéstől.

Augusztus 29-én végül megállapodás született a Szakképzési Centrummal, amelyben vállalták, hogy az összes diákot és tanárt átveszik. Még aznap sor került az iskola átadására. A MET a tanév biztonságos megkezdése érdekében szeptember 30-ig biztosítja a MET tulajdonát képező két tankonyha ingyenes használatát.

Szeptember folyamán még tárgyalunk arról, hogy októbertől mik lesznek a használat feltételei. Ezen kívül díjmentesen otthagytuk a MET tulajdonát képező iskolai felszereléseket, ingóságokat.

Az iskolában eddig konyha is működött, a gyerekek nagy része csak az iskolában jutott ételhez, az étkeztetést ingyenesen biztosítottunk számukra. A Szerencsi Szakképző Centrum azonban még nem tudta megmondani, hogy kap-e a konyha működtetésére anyagi fedezetet. A MET eddig saját költségén iskolabuszt is fenntartott, 40 településről szállították be a gyerekeket az iskolába. Ha a szakképző centrum ezt nem fogja biztosítani, a gyerekek nem tudnak bejutni az iskolába, így tartunk tőle, hogy nagy lemorzsolódás várható.

A MNV Zrt. egyeztetés nélküli felmondása kényszerhelyzetbe hozta a MET-et, hiszen ingatlan nélkül nem kaphattunk működési engedélyt. Fájó szívvel váltunk meg a kiváló kollégáktól, a diákjainktól, de más esélyt nem láttunk rá, hogy folytathassák munkájukat, tanulmányaikat.

Természetesen, ha később lehetőség nyílik rá, készen állunk a munkánk folytatására. Ha így lesz, akkor a diákjaink nagy része – ahogy ők fogalmazták – bármilyen intézményből rögtön szeretne „hazajönni a Wesleybe”.

(A kép egy kedves abaújkéri kollégáé, és bár az iskola nem szűnt meg, számunkra mégis szomorúság, hogy meg kellett válnunk tőle, így ezzel a fotóval búcsúzunk.)